Haberin doğru adresi
Refah Gündem
Refah Gündem » Haber » Yeniden Refah'tan sert ABD açıklaması

Yeniden Refah'tan sert ABD açıklaması

Tarih: 02.08.20
Yazar: refah
Başlık: Haber
Yorumlar (0)Yeniden Refah Partisi'nden ABD'nin Osman Kavala çıkışına sert tepki: ABD'nin Osman Kavala açıklaması kabul edilemez!

Yeniden Refah Partisi  Genel Merkezi  tarafından yapılan yazılı açıklamada ABD'nin Osman Kavala çıkışı ile ilgili "ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Cale Brown’ın, Papaz  Brunson olayında yaşananları çağrıştıran baskıcı bir anlayış ve yaklaşımla, alışılmışın dışında kalan gözdağı niteliğindeki ‘EMİR KİPİ’ söylemle; “ Osman Kavala serbest bırakılmalıdır”  açıklaması siyasi nezaket ve teamüllerle bağdaşmayan dayatmacı bir anlayışın tezahürüdür." denildi.

ABD önce Guantanamo'nun hesabını versin!

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
ABD’nin yeniden tehdit algılamaları ile kadrajına aldığı Osman Kavala’yı bir manivela olarak kullanarak yargılanmasına üstü örtük müdahil olmaya çalışması son derece vahim bir gelişmedir. 

ABD’nin ‘keskin kılıç’ politikası ile Türk Yargısına hukuk dersi vermeye kalkışması kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir. ABD, yakın geçmişindeki son derece kabarık sicili ile ortada iken, müdahaleci bir ruh yapısıyla ortaya çıkması anlaşılır cinsten olmasa gerek. Şöyle ki, yaklaşık yirmi yıldan beri hücrelerde tutulan ve  mahkemeye çıkarılmayan Guantanamo körfezinde yer alan esir kampındaki tutukluların sistematik işkenceye tabi tutulmaları insan hakları ihlali olduğu halde bu konuda sessiz kalınması kabul edilebilir bir yaklaşım şekli değildir.

ABD'nin açıklaması sinsi bir planın adımı

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın; "Bu hafta Türk hayırsever ve sivil toplum lideri Osman Kavala, hiçbir suçtan hüküm giymeksizin hapisteki 1000. gününü geçirdi. Birleşik Devler, uluslararası yükümlülük ve taahhütlere saygı duymanın önemini vurgulamaktadır. Türkiye'yi adalet ve hukukun üstünlüğü konusunda kendi taahhütlerine uymaya ve yargılandığı davada adil, şeffaf ve hızlı bir çözüme kavuşulması için gayret ederken Osman Kavala'yı serbest bırakmaya çağırıyoruz" şeklindeki yaklaşımını, Türkiye’nin bağımsız yargısına gölge düşürmeye yönelik sinsi bir planın adımı olarak telaki etmek mümkündür. Türkiye’nin ‘çadır devleti’ olmadığı konusunu sürekli dile getiren siyasi anlayışın bu konuyla ilgili daha duyarlı politik anlayış ortaya koyması son derece kaçınılmazdır.  

Ortak tavır alınmalı

Açıklamada  Yeniden Refah Partisi olarak, ABD tarafından Rahip Brunson metodunu çağrıştıran müdahaleci bir anlayışla  ortaya konulmaya çalışılan bu baskıcı tutuma karşı ortak bir tavır alınması son derece kaçınılmaz olduğunun altı çizildi.  
Yorum Yap
Kodu Güncelle